32 ταινίες του 19oυ Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης παρουσιάζονται από το Σάββατο 25 μέχρι και την Παρασκευή 31 Μαρτίου στο Λαογραφικό και Ιστορικό Μουσείο Ξάνθης, σε δύο ζώνες προβολών (18.00 και 21.15) και με κόστος εισόδου δύο ευρώ, ως εξής:

Σάββατο 25 Μαρτίου

18.00

  • Portolago – φαντάσματα στο Αιγαίο“, Ιωάννα Ασμενιάδου (65′)
  • Της πατρίδας μου η σημαία“, Στέλιος Χαραλαμπόπουλος (109′)

21.15

  • Ο μεγάλος περίπατος της Άλκης“, Μαργαρίτα Μαντά (85′)
  • Ένας δρόμος με μακρά ιστορία“, Ανατολή Καρυπίδου/Δαμιανός Μαξίμωβ(56′)

Κυριακή 26 Μαρτίου

18.00

  • The extra mile“, Βικτώρια Βελοπούλου (74′)
  • Village Potemkin“, Δομήνικος Ιγνατιάδης (85′)

21.15

  • Πού είσαι Σιγκάλ;“, Άγγελος Ράλλης (98′)
  • Ιχθύς“, Χρήστος Καραλιας (32′)
  • Σκέφτομαι τα κορίτσια που αγάπησαν“, Γιώργος Μπουγιούκος/Σπύρος Σκάνδαλος (18′)

Δευτέρα 27 Μαρτίου

18.00

  • Wall democracy“, Βάλια Καρδή/Νεφέλη Κοσκινά (26′)
  • Τέσσερις διαστάσεις και μια λάμπα“, Θανάσης Νεοφώτιστος (30′)
  • X apartments“, Λεωνίδας Κωνσταράκος (56′)
  • Κώστας Τσόκλης: Το τι, το πώς και το γιατί της τέχνης“, Αντώνης Κιούκας (55′)

21.15

  • Ο Ακύλας Καραζήσης συναντά τον Χόρβατ με Πίστη, Αγάπη, Ελπίδα“, Αποστολία Παπαιωάννου/Ηλίας Γιαννακάκης (65′)
  • Συράκος Δανάλης – εκδρομή στο φως“, Δημήτρης Γκουζιώτης (75′)
  • Ο γυάλινος δράκος“, Κωνσταντίνα Ουρούμη (10′)

Τρίτη 28 Μαρτίου

18.00

  • Ο ξυλουργός και η γυναίκα του“, Κωνσταντίνος Γεωργόπουλος (16′)
  • Μάνα μου καπνοφύτισσα“, Στάθης Γαλαζούλας (21′)
  • Δεύτερη ζωή (Από αγκάθι ρόδο)“, Νικόλ Αλεξανδροπούλου (50′)
  • Refugee highway“, Χρόνης Πεχλιβανίδης (72′)

21.15

  • Ο κινηματογράφος των δημιουργών

Τετάρτη 29 Μαρτίου

18.00

  • Η μεγάλη ουτοπία“, Φώτου Λαμπρινού (90′)
  • Φαντάσματα πλανιούνται πάνω από την Ευρώπη“, Μαρία Κουρκούτα/ Νίκη Γιάνναρη (99′)

21.15

  • Πεθαίνοντας στο γέλιο“, Στέλιος Κούλογλου (100′)
  • Το πείραμα της Βενεζουέλας“, Ιάσων Πιπίνης (65′)

Πέμπτη 30 Μαρτίου

18.00

  • Μέρες της λίμνης“, Πανδώρα Μουρίκη (48′)
  • Feeling of a home“, Μιχάλης Καστανίδης/Ηώ Χαβιαρά (26′)
  • Vive la fuite“, Εύη Καραμπάτσου (74′)

21.15

  • Είμαι ένας χορευτής“, Σταύρος Πετρόπουλος (75′)
  • Greek animal rescue“, Μενέλαος Καραμαγγιώλης (65)

Παρασκευή 31 Μαρτίου

18.00

  • Σόλων, ταξίμι στο χρόνο“, Γιάννης Αδρίμης (20′)
  • Ο διάλογος του Βερολίνου“, Νίκος Λυγγούρης (80′)
  • Πού ήμουν, πού είμαι, πού πάω/φωνές αμφιθεάτρου“, Γιώργος Κεραμιδιώτης (90′)

21.15

  • Συζήτηση με τον Γιώργο Κεραμιδιώτη.

 

Σχολίασε

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *